Při cestování Latinskou Amerikou zjistíme, že nejčastěji chovaným exotickým ptákem je zde amazoňan. Mluvícího papouška chce zkrátka každý. Amazoňani mají dobře vyvynutý imitování lidského hlasu, podle toho jsou místními lidmmi pojmenovávání některých druhů amazoňanů. Např. amazoňan velký se řekne loro real (znamená dobrý imitátor) a amazoňan odročelý loro hablador, což znamená mluvící papoušek
Popularita těchto tropických papoušků má po celém světě dlouholetou historii. Dokonce už objevitel Ameriky (Kryštof Kolumbus) přivezl do Španělska ze své výpravy amazoňana kubánského (Amazona leucocephala).
Intenzivní obchod s amazoňany může být ilustrován na jednom z nejbližších druhů amazoňanovi modročelém, který byl mezi lety 1983 a 1990 vyvezen z Argentiny v neuvěřitelném množství 309 857 kusů. To nepočítáme dalších 50 000 jedinců, kteří se zobchodovali uvnitř této země (Franklin, 2000). V poslední době se obchod rapidně snížil a jsou vynakládány poměrně velké finanční prostřředky na výzkum biologie tohoto druhu. Bylo i zjištěno, že více než obchod ohrožuje amazoňana modročelého likvidace jeho přirozeného prostředí.
U ostatních druhů docházelo v minulosti k drastickému snížení počtů stavů. Pod tisícovku jedinců klesl na konci minulého století např. počet amazoňanů portorických (Amazona Vittata), amazoňanů císařských (Amazona imperialis), amazoňanů červenokrkých (Amazona arausiaca) a amazoňanů různobarevných (Amazona versicolor).